Definecilikte Haç İşaretinin Anlamı Nedir?


Definecilikte Haç İşaretinin Anlamı Nedir?

Definecilikte haç işareti sembolü işaretinin anlamları haç sembolünün şekline göre değişmektedir. Definecilikte birden fazla haç işareti kullanılmaktadır.

hac işareti

Kayaya oyulan basit haç kabartmasının daha çok yön gösterme ve defineye giden yolu tarif etme işlevleri vardır. Oldukça yaygın kullanılır. Karşıdan karşıya geç manasına gelmektedir.

hac işareti 2

Eski Yunan definelerinde sıkça görülen kare biçimli ve uçları hafif kalınlaşan haç türüdür. Bu haçlardaki kollardan birisi muhtemelen diğer 3 ünden bir yönüyle farklıdır. Farklı olan kol istikametinde define olma ihtimali çok yüksektir. Kolun uzunluğu veya ucundaki bir define işareti sizler için önemli bir sembol olabilir. İyi araştırmalısınız.

hac işareti 3

Merdiven haçı denilen bu haçta genelde haçın sembolünün olduğu duvara sırt vererek gördüğümüz manzaradan anlam çıkarmaya çalışırız. Genelde değişik bir yapı, bir taş, bir işaret veya sembolü işaret eder. Definenin istikametini de bildirir. 3, 7, 10 adım gibi adımları deneyerek araştırma yapmalıyız.

hac işareti 4

4 kollu haçta genelde hazinenin veya definenin olduğu bölgede 4 ayrı işaret bulunur. Bu işaretleri bulduktan sonra haçtaki ile orantılı mesafede çember içerisinde kalan kısımda define yatmaktadır.

hac işareti 5

Bir tepe, yokuş veya Tümülüs, kubbe işaretidir. Define aramak için tırmanmak gerektiğini söylemektedir.

hac işareti 6

Katolik Hristiyanlıkta papalık sembolüdür. Dini anlamda en üst otoriteye çağrışım yapar. Genelde yüksek bir tepenin zirvesi veya yüksek bir yapı, define ile ilişkilidir. Çevrede kilise olduğu ve kilise harabesinde define bulunduğu anlamı da taşıyabilir.

hac işareti 7

Bu işaret ilk Hristiyanlarda günah çıkarma odalarında kullanılmıştır. İçeride muhtemelen duvar arkasında gizli bir bölme olduğunu ve definenin orada olduğunu ifade eder. Aynı papazın günah çıkarmasında bizi gördüğü gibi define de bizi görmektedir. Ama biz onu göremiyoruz manasına gelmektedir. Çok değerli bir işarettir.

hac işareti 8

Bu haç sembolü de işaret farklılığı aranması gereken haçlardandır. Şayet hiç bir fark yoksa en uzun okun gösterdiği yön kazılmalıdır. Define ile ilgili bir çağrışım vardır.

hac işareti 9

 Bu tür eski Yunan haçlarında genelde bulunduğu kayanın hemen arkasında define haritası veya defineye giden yol ile ilgili kritik bir sembol bulunur.

hac işareti 10Yine zirve ve tepede define bulunduğuna işaret eden bir haç sembolüdür.

Reklamlar
 1. 20 cm yüksekliginde uclari hilal şeklinde haçin yorumunu ögrenmek istiyorum

  • üzerinde hilal gibi yarım yuvarlak olanlar büyük ihtimalle oda içersinde anlamına gelebilir.

  • kenan
  • 24 Oca 2015

  20 santim oyuk halinde bir hac isagretinin anlamini ogrenebilirmiyim?

  • volkan
  • 04 May 2015

  Slm arkadaslar ben bi isaret biliyorum hac isareti karsisina durunda sol unda kalp saginda iki tane odacik var ne anl ama geliyor bana yardimci olun

  • aydın
  • 07 Haz 2015

  Yuvarlak içinde dört tane kabartma hacın anlamı nedir

  • ümit
  • 14 Eyl 2015

  Arkadaşlar bende 8 kollu ama muhteşem işçilikle yapılmış bir taş var ortalama 2 metreden çıktı üzerinde delikler bulunuyor yaklaşık 16 adet ve aynı yerde P yazılı ve E yazılı taşlarda çıktı bu ne anlama geliyor. Bilgisi olana bana yaza bilirmi?

  • ali
  • 18 Mar 2017

  slm arkadaşlar benim bildiğim bir haç işareti vardı ama kırılmış ve tahrip olmuş.öncelikle haç işareti kabartma ve uçlarında küçük noktalar var yuvarlak şeklinde..işarete baktığımızda işaretin sol üst tarafında yani haçın sola ve yukarı uzanan kısmının ortasında bir tane yuvarlak ve sağ alt kısmında ise hilal şeklinde figür var..bunun anlamı nedir sizce.

 1. No trackbacks yet.

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: